Kosmetyki dla dziecka · Kosmetyki dla mamy · Macierzyństwo, emigracja, życie

Z duchem zero waste, czyli jak ograniczyć produkcję śmieci w naszym domu?

Zero waste to styl życia zgodny z naturą, który pozwala ograniczyć ilość śmieci, które produkujemy każdego dnia. Czy zastanawiałeś się kiedyś ile ton śmieci trafia każdego dnia na wysypiska? Ile jednorazowych produktów zużywamy codziennie np. plastikowych słomek, pieluch jednorazowych, płatków kosmetycznych, jednorazowych woreczków? Jest tylko jedna odpowiedź: za dużo!

Można to zmienić! Możesz wprowadzić kilka małych zmian w swoim domu, przez co znacząco ograniczysz produkcję śmieci, zaoszczędzisz pieniądze i zaczniesz doceniać, to co masz! Oto kilka z nich:

1. Wilorazowe torby na zakupy – chyba już tak popularne, że każdy o nich wie… Wystarczy nosić że sobą własną torbę na zakupy (nie musi być od razu specjalna, możesz wykorzystać te które już masz, nawet te plastikowe!).

2. Wilorazowe pieluchy, pieluchy ekologiczne ulegając biodegradacji, czy łatwe do zrobienia w domu mokre chusteczki z ręczników papierowych! Żałuję, że nie wiedziałam o tym wcześniej i używałam jednorazowych pieluch, gdybym miała jeszcze jedno dziecko 😅 pieluchy wilorazowe będą obowiązkowe.

baby-22199_1280.jpg

3. Kubeczek menstruacyjny – pisałam już o tym wcześniej Tutaj

4. Słomki – u nas dziewczynki bardzo lubią pic przez słomkę… Kiedyś używaliśmy tych plastikowych, teraz mamy już nasze metalowe.

5. Wilorazowe płatki kosmetyczne – wystarczy wyprać i użyć ponownie. Tańsze i ekologiczne

6. Junk mail – jeśli nie masz ochoty zbierać niechcianej poczty, napisz taką informację na drzwiach, wtedy nie dostaniesz niechcianych ulotek itd.

7. Fast fashion – to problem dzisiejszych czasów, dlatego warto robić przemyślane zakupy i kupić tylko to, czego naprawdę potrzebujemy. Zapraszam na osobny wpis o fast fashion Tutaj

8. Szczoteczki do zębów, czy szczotki do włosów, do mycia naczyń – można używać szczoteczek bambusowych, są równie skuteczne jak plastikowe.

9. Beeswax food wraps – ekologiczny gadżet w naszej kuchni, pozwala na przechowywanie żywności bez użycia np. foli aluminiowej.

food-storage-2654750__480.jpg

10. Wybieranie szklanych opakowań, zamiast tych plastikowych.

spices-2454799_1280.jpg

11. Ograniczenie wrzucania jedzenia, poprzez planowanie posiłków. Pozwala to również zaoszczędzić pieniądze i ułatwić sobie codzienną organizację.

12. Zmiana płynów do kąpieli w plastikowych opakowaniach na np. mydło w kostce. Już wcześniej odpisałam kilka dostępnych w Wielkiej Brytanii mydeł dla dzieci i dorosłych Tutaj.

13. Ponowne używanie rzeczy, zamiast coś wyrzucać można tą rzecz wykorzystać w inny sposób np. słoiki można wykorzystać na wiele sposobów, czy to jako pojemnik na kawę, herbatę, mąkę, czy jako wazon.. możliwości jest wiele.

14. Filtr do wody, zamiast kupno wody w plastikowych butelkach.

15. Oddawanie, sprzedaż rzeczy, których już nie potrzebujemy, zamiast bezmyślnego wrzucania do kosza.

16. Wybór produktów bez plastikowego opakowania.

17. Dokładna segregacja śmieci, choć chyba powinnam to ująć jako pierwszy punkt…

18. Zrób swoje własne środki do czyszczenia domu. Nie jest to trudne, jest natomiast zdecydowanie zdrowsze i tańsze! Wystarczy ocet, cytryna i soda oczyszczona.

19. Kupuj produkty, kosmetyki naturalne, w ten sposób wspierasz ich produkcję.

20. Ucz dzieci ekologicznego podejścia do życia. To one będą kiedyś zmieniać świat na lepszy!

 

affection-1866868_1280.jpg

Jestem bardzo ciekawa Twoich sposobów na bardziej ekologiczne życie… Będzie super, jeśli podzielisz się tym w komentarzu.

 

4 myśli na temat “Z duchem zero waste, czyli jak ograniczyć produkcję śmieci w naszym domu?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s